Cuma, Ekim 22, 2010

Anne dediğin mim'lere cevap verir :)

Kitap Konusu...

Benim için çok önemli bir konu. Düzenli olmasa bile her daim etrafta kitap olmasına dikkat ettim kuzumun. Entellektüel bekletilerim hiç olmadı, tek derdim "kitap" farkındalığı yaratmak idi. Umarım bunu başarabilirim.

Hemen yazıyorum Yelizcim;

Boncuğunuza kitap seçerken en çok önem verdiğiniz kriterler neler?

Yaşımız itibari ile kolay yırtılamayacak kitaplar. Şu dönem kulaklı, çekmeli kitapları çok seviyor kuzu.
Renkleri canlı olmalı,
Eger hayvan-eşya resimleri ise çizim değil olabildiğince gerçek resimler olmalı,
Daha kitapta yazıalnları okuma gibi bir eyleme geçemediğimiz için bolca resim anlatabileceğim kitaplar olmalı,
Ve en önemlisi diğer anneler tarafından tavsiye edilmiş, diğer kuzuların onayından geçmiş olmalı.

Bir kitabın kapak tasarımı sizi cezbeder mi?

Bazen ediyor.

Çocuk kitaplarının didaktik yaklaşımlarını nasıl buluyorsunuz?

Kızımın eğlenmeyeceği kitapları sevmiyorum ben. İleride aşamadığımız "doktor korkusu" vs gibi bir sorun olursa aşırıya kaçmadan bu tarz kitapları alabilirim.

Çocuk kitaplarındaki resimler nasıl olmalı sizce? Hikayesini beğendiğiniz bir kitabı ilüstrasyonlarından dolayı almamazlık ediyor musunuz veya tam tersi oluyor mu? Hikayesi uyduruk olan bir kitabı grafiklerine aşık olarak aldığınız oldu mu? Grafiklerde aradığınız temel özellikler var mı? Varsa nedir?

Ben hassasım bu konuda. Grafikler ve öykünün bütünleşmesi benim için önemli. Kuzuyu bilemeyeceğim henüz :)) Öykü kötü ise sırf grafikler için alırmıyım? Sanırım alabilirim çünkü o zaman beraber öykü yazabiliriz kuzu ile. Tek aradığım özellik grafiğin çocuk kitabı için yapıldığını unutmayıp özenli çizimler ile karşılaşmak.

Çocuğunuzun şu anda en çok sevdiği 3 kitap hangileri? Bu kitapların bir ortak yönü var mı?

1- Hareketli Tren :)) kulaklarını çıkarmayı başardığından bu yana gözdesi :) Ayrıca çizimleri çok güzel. Ufak hikayeler üretebiliyorum kitaptan.
2- İlk Kitabım Sözcükler Kaydır Bul :)) Kaydırmayı keşfettiğinden bu yana seviyoruz kendisini
3- Ve ilk gözağrısı Renkler Şekiller Sözcükler. Kitap sayfası çevirmeyi bu kitap ile öğrendi. Şu ara pek yüz vermiyor velakin.


Bir çocuk kitabı yazsanız hangi temayı işlemeyi düşünürdünüz, ya da temasız öylesine bir masal mı uydururdunuz?

Öyle bir düşüncem hiç olmadı ama şu ara Elma Kurdu ile Mavi Kuş masalı uyduruyorum. Daha pek bir yok katedemedik :))Yeliz'in merak ettiği blog yazarlarını bende sabırsızlıkla bekliyorum...


Ayrıca,

Füsun, Toprakana , Özlem , Anneyazar ve Begüm ve kimlerin okuduğunu bilemediğim herkeslerin blogu olsun olmasın bu konuda düşüncelerini okumak isterim.

3 yorum:

yeliz dedi ki...

çok teşekkürler ellerine sağlık özgecim

k.i.s.d. dedi ki...

ben de çok teşekkür ederim, bu mim çalışmasının sonuçları beni çok heyecanlandırıyor nedense, deli miyim ne? Blog adıma bakılırsa evet :)
Hareketli tren çok güzel bir kitap, biz de onun Hareketli Lunapark kuzenini okuduk bir süre. Lakin elde kaldı malesef. hareketli kısımları kolaylıkla yırtılıyor.

Sevgiler.

bgm dedi ki...

Mim cevabını yazdım...